۱۳۹۱ بهمن ۲۰, جمعه

جعفر پناهی، فیلم پرده Closed Curtain, Jafar Panahi


افتتاح جشنواره برلین با درخواست اجازه حضور پناهی از دولت ایران
----------------------------
شصت و سومین دوره جشنواره برلین - که در کنار کن و ونیز، ضلع سوم مثلث جشنواره های بزرگ سینمایی جهان را تشکیل می دهد- شامگاه پنج شنبه، هفتم فوریه، در کاخ باشکوه جشنواره با نمایش فیلم مرشد بزرگ افتتاح شد.

در این مراسم وزیر فرهنگ آلمان رسماً از دولت ایران تقاضا کرد به جعفر پناهی، فیلمساز ممنوع الکار و ممنوع الخروج، اجازه دهد که برای اولین نمایش جهانی فیلم اش، پرده، که در بخش مسابقه جشنواره برلین به نمایش در می آید، حضور داشته باشد.

او گفت امید دارد که پناهی بتواند هفته آینده به برلین بیاید.

رئیس جشنواره هم در سخنانی ضمن اشاره به صندلی خالی پناهی در میان داوران دو سال پیش، اظهار امیدواری کرد که پناهی بتواند روز چهارشنبه هفته آینده به برلین بیاید.

پس از آن ونگ کار وای، رئیس هیات داوران بخش مسابقه امسال به روی صحنه رفت و ضمن ادای توضیحاتی کوتاه درباره فیلم تازه اش که به عنوان افتتاحیه جشنواره به نمایش درآمد، در جواب سوالی درباره این که چه انتظاری از داورانش دارد گفت:
«این که سر وقت باشند!»

پس از آن ویدئوی کوتاهی درباره هر یک از داوران بخش مسابقه امسال پخش شد و آنها یک به یک بر روی صحنه حاضر شدند؛ از جمله شیرین نشاط، هنرمند و فیلمساز ایرانی ساکن آمریکا.

دیگر داوران بخش اصلی جشنواره برلین عبارتند از: سوزان بیر (کارگردان و فیلمنامه نویس- دانمارک)، آندراس درسن (کارگردان-آلمان)، الن کوراس (کارگردان و فیلمبردار-آمریکا)، تیم رابینز (بازیگر و کارگردان- آمریکا)، آتینا راشل سانگاری (کارگردان و تهیه کننده- یونان).

سینمای ایران
امسال سینمای ایران با فیلم پرده (در انگلیسی: پرده بسته)، ساخته جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی در بخش مسابقه جشنواره برلین حضور دارد.

این فیلم از هم اکنون به یکی از پر سر و صداترین فیلم های جشنواره بدل شده و نام پناهی بیش از هر کس دیگری در مراسم افتتاحیه بر زبان آمد.

پرده که در ایران ساخته شده، به تمامی در یک ویلا در شمال ایران می گذرد. شنیده ها حاکی است که داستان فیلم زمانی را روایت می کند که سگ کشی در شهر به راه افتاده و یک مرد به همراه سگش به ویلایی در شمال ایران می گریزد.

او با یک زن برخورد می کند و این دو به هم مشکوک اند. سرانجام پناهی به عنوان فیلمسازی که ممنوع الکار شده وارد داستان می شود و با شخصیت های فیلم بحث می کند.

نقش مرد فیلم را همکار کارگردان، کامبوزیا پرتوی ایفا کرده و نقش زن را مریم مقدم بازی می کند؛ بازیگری که در دهه هفتاد با فیلم "سینما، سینماست" خوش درخشیده بود، اما به دلیل مهاجرت کمتر در سینمای ایران حضور پیدا کرد.

اولین نمایش این فیلم، روز دوشنبه ۱۱ فوریه خواهد بود.

در بخش پانورامای مستند هم فیلمی به نام فیفی از خوشحالی زوزه می کشد، ساخته میترا فراهانی، به نمایش درخواهد آمد. این فیلم به زندگی و آثار نقاش برجسته ایرانی، بهمن محصص می پردازد.
رقابت برای خرس طلایی

امسال نوزده فیلم برای دریافت خرس طلایی رقابت خواهند کرد. گاس ون سنت، فیلمساز مستقل آمریکایی، با فیلم تازه اش، سرزمین موعود، در بخش مسابقه حضور دارد.

دنیس تانوویچ فیلسماز برجسته ای که فیلم هایی چون "سرزمین هیچ کس" را در کارنامه دارد، با فیلم An Episod in the Life of an Iron Picker در بخش مسابقه شرکت دارد و استیون سودربرگ هم با فیلم "عوارض جانبی" (Side Effects) با شرکت جود لاو و کاترین زتا جونز، یکی از بخت های خرس طلایی به نظر می رسد.
محمد عبدی/ بی بی سی فارسی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر