۱۳۹۲ آبان ۱۸, شنبه

بیانیه مرکز حامیان حقوق بشر در محکوم کردن اعدام شیرکو معارفی


ماشین اعدام‌ها سرعت گرفته و در هفته‌های اخیر شاهد اعدام های گسترده در ایران بوده ایم.

صبح امروز دوشنبه سیزدهم آبان‌ماه سال ١٣٩٢، شیرکو معارفی، زندانی سیاسی کُرد در سالن ملاقات داخل زندان سقز اعدام شد. او در تاریخ ٩ آبان ‌ماه سال ١٣٨٧ بازداشت و سپس به اتهام “همکاری با کومله و محاربه” از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب سقز به اعدام محکوم شد. اجرای حکم وی بدون اطلاع خانواده و وکلای او صورت گرفته است.

اعدام شیرکو معارفی در حالی صورت می‌گیرد که چند روز پیش دو تن از زندانیان سیاسی کُرد اعدام شدند. روز شنبه، چهارم آبان‌ماه ۱۳۹۲ حبیب‌الله گلپری‌پور در زندان ارومیه اعدام شد وهمزمان با اعدام او، رضا اسماعیلی (مامدی)، دیگر زندانی کُرد، در زندان شهرستان سلماس به دار آویخته شد.

دو زندانی سیاسی کُرد دیگر به نامهای لقمان و زانیار مرادی نیز محکوم به اعدام شده اند و با قطعیت حکم هر لحظه خطر اعدام آنها وجود دارد .
طبق برخی گزارش ها، روز گذشته ۱۲ آبان ‌ماه چهار زندانی سیاسی عرب محکوم به اعدام به ‌نام‌های غازی عباسی، عبدالرضا امیرخنافره، عبدالامیر مجدمی و جاسم مقدم‌ پناه اهل شادگان (فلاحیه) از زندان کارون به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند و تاکنون از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست. این چهار زندانی عرب به اتهام “محاربه و افساد فی‌الارض” در روز ۱۴ شهریورماه ۱۳۹۱ در دادگاه انقلاب اهواز به اعدام محکوم شده‌اند.

متاسفانه خشم نابجای حکومت متوجه اقلیت‌های قومی و مذهبی‌ است و بیش از ۸۵ درصد اعدام‌های صورت گرفته در یک ‌سال اخیر در میان اقلیت‌های قومی بوده است.

مرکز حامیان حقوق بشر ضمن محکومیت اعدام شیرکو معارفی‌ نگرانی‌ خود را از افزایش اعدام‌ها در ایران اعلام داشته و یک بار دیگر مخالفت خود را با مجازات “مرگ” اعلام می ‌‌کند و هشدار می‌‌دهد که نباید از این حربه غیر انسانی‌ برای تحکیم مواضع سیاسی حکومت استفاده شود. و همچنین از حکومت جمهوری اسلامی ایران می‌‌خواهد که به تعهدات بین المللی خود در زمینه حقوق بشر پایبند باشد.

شیرین عبادی
رئیس مرکز حامیان حقوق بشر
سیزدهم آبان‌ماه سال 1392

http://cshr.org.uk/fa/
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر